SAMFUND – DANMARK OG NORDEN

Dato/klokkeslæt

16/11/2026
19:00 - 21:00

Sted
Aktivitetshuset, Nørrealle 4B, Ebeltoft


Holdnummer: 1221
Datoer: 3 mandage: 16/11, 23/11, 30/11
Pris:
3 forelæsninger: 375 kr.     1 forelæsning: 125 kr.
2 forelæsninger: 250 kr.
Oplys dato ifm. tilmelding ved valg af enkelte forelæsninger
Kontaktpersoner: (ikke for tilmelding) Hans Jesper Højlund, tlf. 5187 1580, og Knud Thorgaard, tlf. 8634 1923
Underviser: forskellige emner – forskellige undervisere


 

GRØNLANDS SITUATION MELLEM RIGSFÆLLESSKAB OG SELVSTÆNDIGHED

Dato: Mandag 16/11
Underviser: Jens Lei Wendel-Hansen, seniorforsker, historiker


Rigsfællesskabet er for alvor til diskussion. Den grønlandske selvstændighedsbevægelse og de historiske udredninger af det dansk-grønlandske forhold, der leder til officielle undskyldninger, har tæret på det dansk-grønlandske forhold, samtidig med at den amerikanske præsident gentagne gange har forsøgt at slå en kile ind mellem Danmark og Grønland.

Også Færøerne ønsker en revision af Rigsfællesskabet, så der bliver placeret mere selvbestemmelse hos Færøerne og Grønland.

Seniorforsker og historiker Jens Lei Wendel-Hansen præsenterer i dette foredrag Rigsfællesskabets oprindelse og nuværende stilling og giver desuden sit bud på, hvordan fremtiden for Rigsfællesskabet kan se ud. Wendel-Hansen har tidligere været ansat som forsker og underviser ved Grønlands Universitet og har bl.a. skrevet bogen “Grønlands Amt”, der udkom i 2019.


 

ET STÆRKT NORDISK SIKKERHEDS- OG FORSVARSPOLITISK SAMARBEJDE

Dato: Mandag 23/11
Underviser: Seniorforsker Mikkel Runge Olesen, Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS)


Foredraget sætter fokus på de muligheder og vilkår der er for et øget nordisk forsvarssamarbejde. Spørgsmålet er blevet aktualiseret af den ændrede geopolitiske situation med et aggressivt Rusland mod øst, et tvetydigt Natoallieret USA mod vest, og Sverige og Finland – nye Nato medlemmer – som nærmeste naboer.

DIIS er dybt involveret i kortlægningen af mulighederne gennem bestilte rapporter, publikationer og artikler. Foredragsholderen, seniorforsker Mikkel Runge Olesen, er centralt placeret i hele dette arbejde.


 

DET DANSKE DEMOKRATIS TILSTAND

Dato: Mandag 30/11
Underviser: Anne Skorkjær Binderkrantz, professor i statskundskab, Aarhus Universitet, og medlem af forskningsledelsen for
Magtudredningen 2.0


Demokratiet er under pres verden over, og det danske folkestyre er ingen undtagelse. Foredraget fortæller om, hvilke kerneopgaver et godt demokrati skal løse, og peger på, hvor det danske demokrati er udfordret.

Oplægget fortæller også om, hvordan lobbylandskabet er forandret, og hvordan vilkårene for folketingsarbejdet er pressede.

 


Reservering og tilmelding


 


Du er her: ForsideArrangementSAMFUND – DANMARK OG NORDEN
www.syddjurs-folkeuniversitet.dk